Bylinka jménem anýz

Anýz, bylina jak ji znáte, nebo neznáte?

Bedrníček, anýz bedrník. Koření, které by vám doma nemělo chybět.

Lék na mrzutost

Anýz je rostlina pěstující se především na Balkáně, v Indii, Turecku, Španělsku a Mexiku. Patří do čeledi miříkovitých, stejně jako kmín, fenykl a kopr.  Plody anýzu se využívaly už v antice. Především jako účinná látku proti kašli, ale také jako afrodiziakum.  Ve středověku o něm tvrdili, že zbavuje mrzutosti. A přiznejme si, koho to občas nechytne? A když ne mrzutost tak možná nadýmání a to vede zase zpátky k mrzutosti. Ale máme kliku, anýz vyřeší obojí.

bylina%20an%C3%BDz

Dáme si čajíček?

Dnes se anýzové plody využívají především jako přísada do čajových směsí. Například pro maminky, které kojí. Čaj na podporu tvorby mateřského mléka se obvykle skládá ze směsi anýzu, fenyklu a jestřabiny. Dále pak je vhodný jako lék proti kašli a zklidní bolavé průdušky. Antiseptické účinky anýzu mají vliv nejen na záněty horních dýchacích cest, ale zároveň ulevují křečím spojeným se zažívacími obtížemi. Požvýkáním anýzových plodů si nejen vydesinfikujete a navoníte ústa, ale zároveň poznáte, že nejen sladce voní, on tak i chutná.

anyz-semena-prodej

Nechcete čaj? Nevadí. Navařte, upečte…

Anýz se díky své specifické nasládlé vůni výborně hodí i pro kuchařky, které své pokrmy chtějí trochu ,,vytunit“ . Je známý jako přísada do perníkového koření spolu se skořicí, hřebíčkem a badyánem. Používá se také hlavně do kynutého pečiva . A to jsme zase tam kde jsme byli. Po kynuté buchtě je nadýmání, zvlášť když jste mlsní a nedočkaví a dlabete ji teplou. A jak už víme, anýz plynatost odbourává. Přidat jej můžete i do jiných moučníků a skvěle se hodí i k houbám.

s%20bylinkami%20bez%20starost%C3%AD

A spát!

Pro krásnou vůni, kterou anýzové plody mají se dříve používal jako náplň do vonných polštářků. Měl usnadňovat meditaci  a zahánět vše špatné. Tak teď koukněte sem, objednejte si anýz a až budete mít nějakou tu chvilku, vyrobte si polštářek, uvařte si čaj, upečte si koláč a na zbytek se vyprdněte.

Doporučujeme!

bonbony anýz a fenykl  čaj pro kojící maminky anýz